Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Bożonarodzeniowe kartki wytłaczane na zimno lub na gorąco

Ciekawie brzmiących i wyglądających technik wykonywania kartek bożonarodzeniowych jest naprawdę sporo. Pośród nich można wymienić metodę pergamano, tea bags, iris folding, quilling, scrapbooking, origami czy embossing.

Jeśli chodzi o technikę embossing, to polega ona na tworzeniu wytłaczanych wzorów na papierze. Można w ten sposób stworzyć bardzo ładną kartkę świąteczną dla bliskiej osoby. Jak się do tego zabrać? Wszystko zależy od tego czy wybierzemy embossing na zimno czy na ciepło. Wytłaczanie kartki na zimno wymaga użycia odpowiedniej wytłaczarki lub maszynki ręcznej oraz szablonu, które powodują iż powierzchnia kartki zmienia swoją fakturę. Dzieje się tak pod wpływem fizycznego nacisku. Natomiast właściwie nie trzeba kupować specjalnych urządzeń, aby wytłoczyć jakiś prosty wzór na papierze. Trzeba tylko przygotować odpowiedni szablon używając do tego tektury. Wycinamy w niej na przykład gwiazdki śniegu, choinkę czy gwiazdę betlejemską. Następnie przykładamy do szablonu kartkę papieru i używając chociażby zaokrąglonego zakończenia długopisu powodujemy, że pojawiają się na niej wypukłe wzory. Można je pomalować lub udekorować brokatem.

Embossing na gorąco wymaga użycia nagrzewnicy, stempli, tuszu oraz pudru. Ewentualnie można użyć zamiast nagrzewnicy na przykład suszarki czy żelazka. Zaczynamy od odbicia na kartce, za pomocą stempla i tuszu, wybranego wzoru związanego z Bożym Narodzeniem. Posypujemy go pudrem do embossingu, którego nadmiar należy usunąć, a następnie podgrzewamy. Czyli właściwie w przypadku wytłaczania na ciepło tak naprawdę nie dochodzi do zmiany faktury papieru. Pojawiają się na nim za to wypukłe wzory i napisy. Zarówno tworzenie kartek embossing na ciepło, jak i na zimno może być bardzo wciągające. Można zaangażować w to całą rodzinę. Dzieci najchętniej będą robiły kartki z Mikołajem i reniferami. Jeśli jednak są to jeszcze maluchy nie powinny same wykonywać wytłaczania na ciepło. Natomiast można przecież każdą kartkę robić wspólnie. To świetny pomysł na rodzinne spędzanie wolnego, przedświątecznego czasu.